Znacznie częściej niż po mrożone ryby sięgam po te świeże. Dzięki bliskości Selgrosa i trzech dużych dyskontów mam w czym wybierać ale trafi się, że wpadnie mi w ręce ryba mrożona. Jeśli kupujecie mrożone filety rybne koniecznie zwróćcie uwagę na to ile mają lodu – nierzadko okazuje się, że ryba to zaledwie 1/3 wagi tego co kupiliście. Ja najczęściej wybieram filety z firmy Abramczyk – zabrzmiało to jak reklama, niestety nikt mi za to nie płaci… Te filety mają tylko 5% lodowej glazury i nie zdarzyło mi się jeszcze, żeby ryba po rozmrożeniu kąpała się w lodowatej wodzie. Same filety są sprężyste, jędrne i jednolite. Nie rozpadają się podczas smażenia.
Na 12-16 godzin przed szykowaniem ryby na obiad wyjmuję filety na talerz i przekładam do lodówki, żeby wolno się rozmrażały – dzięki temu zostają jędrne. Tego samego dnia którego robię obiad wyjmuję je rano z lodówki i daję dojść do temperatury otoczenia. Odciskam pozostałą w filetach wodę na papierowych ręcznikach – kilkukrotnie, przed samym panierowaniem również.
Filetów do panierowania nie przyprawiam – ryba ma swój charakterystyczny smak i nie zagłuszam go niczym – przyprawiam za to mocno panierkę. Panierka z dodatkiem mąki kukurydzianej ma kilka olbrzymich plusów. Po pierwsze – mąka kukurydziana jest żółta, a to od razu nadaje smażonym czy pieczonym panierowanym produktom słoneczny kolor – a jemy oczami, prawda? Secundo – panierka z dodatkiem mąki kukurydzianej szybko się zasklepia i buduje na rybie skórkę – do ryby nie dochodzi tłuszcz, ryba nim nie nasiąka, zostaje delikatna i soczysta. Tertio – panierka z kukurydzianą mąką jest dużo bardziej chrupiąca niż panierka z samej bułki tartej, a dodatkowo panierka z jej dodatkiem jest delikatnie elastyczna i nie odpada od ryby! Win-win!
UWAGA
Żeby panierka od ryby na pewno nie odpadła ważne są dwa czynniki – ryba ma być dokładnie pozbawiona wody z rozpuszczonego lodu żeby nie niszczyć wiążących/klejących właściwości jajek i musi być w temperaturze otoczenia.
Wszystkie sypkie składniki panierki dokładnie ze sobą mieszamy. W miseczce dokładnie rozkłócamy jajka z dwoma łyżkami mleka. Na patelni o grubym dnie mocno rozgrzewamy na średnim ogniu olej rzepakowy lub ryżowy – oleju powinno być tyle, żeby po włożeniu filetów sięgał do połowy ich wysokości. Nigdy nie wkładamy produktów na nierozgrzany tłuszcz – panierka zamiast się zasklepić zacznie chłonąć tłuszcz. Tłuszcz musi być mocno rozgrzany.
Wkładamy osuszone filety najpierw do rozkłóconych jaj, następnie do suchej panierki. Panierkę lekko dociskamy do ryby dłonią, nadmiar panierki strząsamy a opanierowaną rybę od razu wkładamy na patelnię z rozgrzanym tłuszczem – nie trzymamy opanierowanych produktów na desce, bo panierka zacznie chłonąć wodę a to najlepszy sposób na to, żeby stała się gumowa i żeby zaczęła odpadać.
Cienkie filety smażymy z obu stron po 4-5 minut na stronę, do zezłocenia i lekkiego zrumienienia panierki. Wyjmujemy usmażoną rybę z tłuszczu i odsączamy jego nadmiar na papierowych ręcznikach. Podajemy od razu – z dodatkiem cząstek cytryny do skropienia, surówki, frytek (np. tych chrupiących, pieczonych w piekarniku) i z szybkim sosem tatarskim. Mrożona ryba też potrafi być pyszna!
SKŁADNIKI PANIERKI
panierka wystarcza na 500-700g filetów rybnych
- 50g mąki kukurydzianej
- 50g bułki tartej, drobnej
- 1 łyżeczka soli, płaska
- ½ łyżeczki mielonego pieprzu
- ½ łyżeczki granulowanej lub mielonej suszonej cebuli
- ½ łyżeczki granulowanego lub mielonego suszonego czosnku
- ¼ łyżeczki pieprzu cayenne
- 2 jajka M
- 2 łyżki mleka
olej do smażenia
SZYBKI SOS TATARSKI
- 150g majonezu
- 60g korniszonów, drobno posiekanych
- 1 łyżka drobno posiekanej natki pietruszki
- 1 łyżka drobno posiekanego szczypioru
- 1 czubata łyżeczka musztardy ziarnistej
4 komentarzy na temat “Panierka kukurydziana do ryb. Jak odmrażać i smażyć mrożone filety rybne”
Masz pomysł czym zastąpić korniszony w sosie tatarskim?
Dagmara, bazowo sos tatarski to majonez z konserwowanymi, mocnymi i kwaśnymi octowymi dodatkami – jeśli nie korniszony to wszystko co kwaśne i pikantne – marynowane rydze, kapary jabłuszka, marynowane pieczarki, marynowane patisony, sałatka szwedzka…
Hejo, myślisz, że do piersi z kurczaka ta panierka to dobry pomysł?
Pewnie, czemu nie 🙂