Ręczę głową – to jest najlepsza kaczka pieczona w całości jaką zjecie w życiu. Jest soczysta, idealnie wypieczona, świetnie doprawiona i ma to, co powinna mieć każda kaczka – skórkę cieniutką i wypieczoną jak najlepsze chipsy. Ze specjalną dedykacją dla mojego teścia – smakosza tego zacnego drobiu 😉
Kaczkę oczyszczamy ze zbędnych nadmiarowych kawałków skórki, płuczemy pod bieżącą wodą, szczególnie w środku. W moździerzu lub młynku kilkoma ruchami miażdżymy razem dość grubo wszystkie przyprawy. W duży garnek, taki do którego zmieści się cała kaczka, wlewamy wodę, wrzucamy przyprawy, sól, chili, imbir obrany i pokrojony w plasterki, cukier i obrane i zmiażdżone ząbki czosnku, kostkę bulionową.
Gotujemy zalewę 20-30 minut na małym ogniu, przykrytą, tak by uwolnić aromaty przypraw i ziół ale zapobiec odparowywaniu płynu. Wyłączamy gaz, wlewamy do garnka zimne piwo – obniży temperaturę solanki i przerwie gotowanie. Do solanki wkładamy kaczkę i odstawiamy ją do zamarynowania na co najmniej 24 godziny. Kaczka może leżeć w solance nawet przez 2 doby, dłużej – nie ma potrzeby i może się zrobić za słona.
Rozgrzewamy piekarnik do 160⁰C. Kaczkę wyciągamy z zalewy, zalewę wylewamy. Dokładnie oczyszczamy skórkę kaczki z resztek przypraw –można ją opłukać pod bieżącą wodą. Kaczkę bardzo dokładnie wycieramy do sucha papierowymi ręcznikami. Wykałaczkami „zaszywamy” dolny otwór w kaczce. Jeśli kaczka którą kupiliście jest bez szyi, ten otwór też trzeba zamknąć wykałaczkami. Zapobiegnie to uciekaniu wilgoci z mięsa. Mieszamy sos sojowy z octem i pędzelkiem smarujemy tą miksturą całą kaczkę.
Kaczkę koniecznie pieczemy na ruszcie. Jeśli nie macie blachy do pieczenia z rusztem, kładziemy ją na kratce piekarnika, najpierw piersiami do góry, a pod spód wkładamy brytfankę na tłuszcz. Pieczemy kaczkę w tej temperaturze przez 3,5 godziny i odwracamy ją po godzinie co kolejne 30 minut, smarując resztą mieszanki sosu sojowego i octu.
UWAGA! Nie nakłuwamy kaczki podczas pieczenia – pieczemy ją długo, cały tłuszcz z mięsa który ma się wytopić wytopi się i tak, nam zależy na tym, by mięso zostało jak najbardziej soczyste.
Po upływie 3,5 godzin czasu pieczenia temperaturę w piekarniku zwiększamy do 180⁰C z włączoną funkcją termoobiegu. Kaczkę pieczemy przez kolejne 20 minut – raz obracając. Czyli 10 minut termoobiegu na piersi, po czym przewracamy kaczkę na brzuch.
Podajemy od razu. Razem z kaczką można upiec w folii aluminiowej 3-4 buraczki, jadalne kasztany albo całe jabłka z wydrążonymi gniazdami nasiennymi – wkładamy je na kratkę po 1h pieczenia mięsa. Podajemy z ziemniakami z wody lub pieczonymi, okraszonymi tłuszczem z kaczki. Do kaczki świetnie pasuje żurawina, czerwona kapusta, konfitura porzeczkowa, agrestowa lub CHUTNEY Z RABARBARU.
Tłuszcz z brytfanki zlewamy do słoika i przechowujemy ten cenny skarb w lodówce do 2 miesięcy. Tłuszcz z kaczki i odsmażane ziemniaki – to jest to!
SKŁADNIKI
- kaczka o wadze POWYŻEJ 2kg
- 1 litr wody
- 2 płaskie łyżki stołowe suszonego chili w płatkach, albo jedna świeża papryczka chili lub dwie suszone chili Bird’s Eye
- 130 gramów soli, najlepiej morskiej
- 80 g cukru, biały lub brązowy
- kostka bulionowa z drobiu
- 6 ząbków czosnku
- 30g świeżego imbiru, w plasterkach
- dwie butelki po 500ml piwa (użyłam czerwonego lagera)
PRZYPRAWY
- 1 łyżka ziarnistego pieprzu
- 2 laski cynamonu
- 5 gwiazdek anyżu
- 6 liści laurowych
- 1 czubata łyżeczka kuminu
- 1 czubata łyżeczka kolendry
- 6 nasion zielonego kardamonu
- ½ łyżeczki goździków
DO SMAROWANIA
- 5 łyżek ciemnego sosu sojowego
- 2 łyżki octu ryżowego lub balsamicznego
78 komentarzy na temat “Chrupiąca kaczka z aromatycznej solanki, wolno pieczona w całości”
z jakiej firmy kupujesz kostki bulionowe?
Bio Oaza, Alce Nero albo Knorr- w zależności od tego, jak daleko chce mi się iść po zakupy 😉
Ile ważyła ta kaczka? Bo właśnie robimy taką “bieganą” kupioną od rolnika i ona waży 3,5 kg – czyli powinniśmy zwiększyć odpowiednio proporcje do marynaty?
Panie Romanie, ta kaczka to standardowe ptaszysko wagi 1,9-2kg – przy cięższej tak jak pan napisał, wystarczy zwiększyć proporcje (i przy okazji wielkość naczynia 😉 ) W wypadku tak dużej kaczki przedłużyłabym też czas marynowania w solance do 36 godzin.
Wczoraj wieczorem po 8 godzinach pobytu w piekarniku kaczka została wyjęta do degustacji. Byliśmy z Żonką trochę w strachu, bo sporo jej ubyło i wyglądała jakby przyleciała z Afryki, ale.. Degustacja zaskoczyła nas bogactwem smaków, mięso było soczyste i doskonale wypieczone, skórka nieziemsko chrupiąca! Pycha! A dzisiaj na korpusie i kościach + szyja powstał doskonały orientalny rosół z pieczonej kaczki z grzybami shitake i makaronem ryżowym. Wystarczyło dodać uduszone na patelni warzywa i paprykę chili.
Przepis awansował do naszej TOP 10-tki. Gratulacje Karo!
No to super Panie Romanie! 🙂 Cieszę się że Państwu smakowało i że przy okazji resztki z kaczuchy miały swoje “życie po życiu”, świetny pomysł z tym orientalnym rosołem!
W składnikach jest podane “2 łyżki stołowe suszonego chili” – czy chodzi o chili mielone?, “jedna świeża papryczka albo dwie suszone chili Bird’s Eye” – czy mogę dodać normalną chili? Posiadam z własnego ogródka, ale zamrożona w całości. I czy tak duża ilość ostrej papryki nie spowoduje,że kaczka będzie bardzo pikantna? Planuje wykorzystać ten przepis na święta i czuję,że będzie to pyszne danie:) Wolne pieczenie u mnie w domu to sprawdzony sposób, ale kaczki jeszcze nie próbowałam tak piec. Pozdrawiam
Jolu, chili w płatkach – zaraz to doprecyzuję na liście w składnikach, mielonego nigdy nie używam. Możesz dodać zamiast chili w płatkach zamrożoną/odmrożoną papryczkę, nie ma problemu, wrzuć ją w całości – ja korzystam z suszonych. Kaczka na pewno nie będzie za ostra- to tłuste mięso, solanka z przyprawami nadaje smak i sznyt, ale ostrość nie zdominuje smaku 🙂
W jakiej temperaturze piec kaczke, bo w artykule jest napisane , ze w “takiej”. Czy 90 stopni bedzie dobrze? Dziekuje!! Bede ja piekl w Phoenix AZ
Akapit wyżej pomiędzy zdjęciami podana jest temperatura – “Rozgrzewamy piekarnik do 160⁰C”.
czy w ten sam sposob mozna zrobic kurczaka i upiec razem z kaczka?
Nie – to za mocna zawartość soli w solance dla kurczaka i za długi czas pieczenia – oba te czynniki wysuszą mięso na wiór.
Spróbuj kurczaka wg tego przepisu
A czy zamiast lasek cynamonu można użyć mielony?
Można- zamiast dwóch lasek cynamonu zamiennie użyj pełnej łyżeczki mielonego.
Mam pytanie,
czy kaczkę mozna podzielic na porcje przed pieczeniem.
Pozdrawiam,
Maria
Można, tylko po co? Wolno pieczona w całości zostaje bardziej soczysta, dzielenie mięsa nie ma najmniejszego sensu.
A możnaby przyrządzić gęś w taki sposób?
Gęsi są zdecydowanie bardziej tłuste od kaczek i taka solanka będzie dla nich za delikatna. Postaram się i o przepis na gęś, ale to już niestety w przyszłym roku 🙂
Jasne, dziękuję bardzo za odpowiedź 🙂 W takim razie wyczekuje gęsiego przepisu 🙂
Jakiej funkcji piekarnika używać podczas pieczenia. Czy cały czas termoobieg?
Rozgrzewamy piekarnik do 160⁰C. W tej temperaturze kaczka spędzi 3,5h – odwracana co 30 minut na ruszcie.
Dopiero po upływie 3,5 godzin czasu pieczenia temperaturę w piekarniku zwiększamy do 180⁰C z włączoną funkcją termoobiegu – na 20 minut.
Gdyby piec kaczkę cały czas na termoobiegu byłby wiór – termoobieg to nie tylko obieg gorącego powietrza ale i dodatkowe 20’C 😉
Czyli rozumiem, że płyta góra dół?
Grzałka góra-dół.
To już chyba 5 lub 6ty raz, jak robię kaczkę z tego przepisu. Jak tylko pomyślę o tym niebiańskim smaku, od razu biegnę do sklepu po kaczuszkę 🙂 Niebo w gębie !!!!! Pychota !!!!! Nic lepszego w życiu nie jadłam !!!!
a czy w ten sam.sposob mozna zrobic kaczke wytrybowana?
Jasne, tylko czas pieczenia będziesz już musiała sama kontrolować – mięso bez kości pieczemy krócej.
zrobiłem tak jak w przepisie kaczkę; starannie piekłem, odwracałem i smarowalem. Trochę słona wyszła albo to chili tak piecze… Ale smaczna. Dziękuję za przepis, zrobię znowu
Wojtku – spróbuj jeszcze raz, nie zmniejszaj ilości soli ale może mocz kaczkę w solance krócej i dobrze wypłucz pod bieżącą wodą- ona nie wychodzi bardzo słona.
Jeśli dla Ciebie wyszło za to zbyt pikantnie, warto będzie też zmniejszyć ilość chili 🙂
Czy można tak przygotować same kacze udka i jak długo je piec, pod przykryciem czy bez ? Spodziewam się większej liczby gości i udka wystarczą dla większej liczby osób.
Piekę tak tylko całą kaczkę. Podejrzewam że przy porcjach z kaczki, czyli udach (tak jak pisałam wyżej w komentarzach) mięso się za bardzo wysuszy i zbytnio przesoli.
Czy kaczkę można nadziać jabłkami?
Można – tutaj użyłabym jabłek przekrojonych na połowy i 1 małej pomarańczy, ze skórką, nabitych goździkami i anyżem.
Witam, czy ta zalewa do peklowania będzie odpowiednia później do uwędzenia kaczki?
Ciekawy pomysł z piwem.
Nie mam wędzarki, ale może się sprawdzić. Pamiętaj tylko proszę że ta solanka to nie to samo co zalewa peklująca – tu jest zwykła sól, bez saletry.
Witam,
Czy kumin i kolendra są tu obowiązkowe? Czy można je czymś zastąpić? Niestety nie przepadam za nimi…
Można – ale zamień je na pełną łyżeczkę ziela angielskiego i lekko stłucz je w moździerzu.
Droga Karo,
Mam jedną wątpliwość. W składnikach wymieniłaś osobno składniki do solanki, osobno przyprawy – zakładam że bezpośrednio do mięsa. Jednak w przepisie po wyjęciu kaczki z solanki mamy tylko obmycie, wysuszenie i posmarowanie sosem sojowym. Nie wiem więc czy przyprawy wszystkie są jednak tylko do solanki, czy jednak przed włożeniem kaczki do piekarnika nacieramy ją mieszanką przypraw.
Nie wiem skąd taka wątpliwość – w tekście jest jasno napisane w którym momencie używa się przypraw i co należy z nimi zrobić.
Kaczka do pieczenia nie jest nacierana niczym innym niż ocet i sos sojowy 🙂
Hej! Jaką ilością mielonego chili mogę zastąpić podane tutaj patki/papryczki? W ostatniej chwili zmieniam plan na kaczkę, bo znalazłam Twój przepis, i już nie dam rady kupić. Wszystkie inne składniki mam, więc nie chciałabym rezygnować 🙂
Nie używam mielonego chili, ale niepełna płaska łyżeczka powinna być ok.
Tak, widziałam wyżej, że nie używasz, ja jednak na ogół unikam ostrych potraw i trudno było mi oszacować ilość zamiennika. Dziękuję za szybką odpowiedź, wesołych Świąt 🙂
Dzień dobry! Czy smarowanie kaczki mieszanka sosu sojowego z octem jest konieczne? Nie mam akurat tych składników 🙁
Gdyby to nie było konieczne to nie pisałabym o tym, prawda?
Dziś robię kaczuche drugi raz świetny przepis polecam…
Dzień dobry
Chcialam wykorzystac ten cielawy przepis
ale lacznie z nadzieniem z wątróbką, pietruszką. Taki tradycyjny farsz.
Mam tylko wątpliwości czy te wszystkie przyprawy zalewy będą się dobrze komponowac z moim farszem, ktory jest wyśmienity ale bez stosowania kaczej solanki..
Pozdrawiam Liliana
Liliano, i dobrze że masz wątpliwości bo ten zestaw nie wyjdzie smaczny.
Kaczka jest doprawiona bardziej na dalekowschodnią modłę i klasyczne polskie nadzienie z bułki, wątróbki, jaj i natki nijak tu nie pasuje.
KARO,
Bardzo dziękuję za szybką odpowiedź i potwierdzenie moich obaw. Kaczkę wg Twojego przepisu zrobię nastepnym razem. A tak nawiasem mówiąc zrobilam pizze wczoraj (chlebową), rewelka!!!. Ogólnie cala Twoja strona jest the best.
Pozdrawiam LiLiana
Witam,zrobiłem kaczkę tak jak w przepisie,jest obłedna!! Super!!!:)). Ps.czytam komentarze..ludzie nie czytają ze zrozumieniem szok hahaha.pozdrawiam:)
Czy jest możliwość kombinacji aby nadać kaczce smak pomarańczy? Polecałabyś również dodać np do solanki sok z pomarańczy czy jakiś inny sposób
Pewnie, i to na kilka sposobów, na każdym z etapów przygotowania 🙂
W składnikach solanki można zamienić pół litra wody na 500ml soku z pomarańczy. W tym wypadku macerowanie kaczki warto skrócić do jednej doby bo sok to kwas- dłuższe moczenie może przesuszyć mięso.
Do pieczenia kaczkę można nadziać pomarańczami w które zostaną wbite goździki, a do smarowania użyć sosu sojowego i włoskiego octu z czerwonych pomarańczy – to już będzie kuchnia fushion pełną gębą 😉 Ale na pewno smacznie, bo każdy z tych aromatów naturalnie dobrze dopełnia się smakiem pomarańczy.
Witam nie mieszkam w Polsce i mam problem z kupieniem Czerwony Lager ,moje pytanie jakim piwem mogę zastąpić
Lager to jest typ piwa, nie marka. W każdym kraju są jakieś lagery 🙂 U Ciebie np. Egils Premium, Gæðingur Lager, Víking Gylltur.
Czy taka kaczka nadaje się do jedzenia na zimno?
Jasne że tak! 🙂
Witam, czy ocet podany w przepisie można zastąpić octem jabłkowym.
Mario, od biedy można, ale ryżowy i balsamiczny w takim zestawie smaków lepiej się sprawdzają 🙂
Jeszcze jedno pytanie: na jakiej wysokości piekarnika umieścić ruszt z kaczką: dolna, druga czy środkowa (licząc od dołu:))
Pozdrawiam;
Maria
Ja najczęściej piekę na środku, na ruszcie dołączonym do wyposażenia piekarnika który jest wypukły do dołu, a pod ruszt wkładam blaszkę 🙂
Witam , a ja mam pytanie bo nie mam kardamonu w nasionach i nie kupię 🙁 czy może być mielony ( jeśli tak to jaka ilość ) czy mogę pominąć go ? To moja pierwsza w życiu kaczka która będę piec ale przepis i zdjęcia mnie ujęły ??
Jak nie masz całego pomiń, jak masz mielony pół łyżeczki wystarczy.
Witam,piekłam kaczkę już drugi raz.Jest przepyszna.Tym razem piekłam ją w piecu do pizzy w tem.grzałka górna 90st.a dolna 160st.Kaczka była dobra ale mogła być bardziej miękka przy kości.Proszę o rade czy podnieść temperaturę czy wydłużyć czas pieczenia.Pozdrawiam.
Lepiej w każdym wypadku wydłużyć czas niż zwiększać temperaturę ??
Pytanie pewnie z tych banalnych ale proszę o wyrozumiałość dla laika w tej dziedzinie. A mianowicie z powodu braku interpunkcjii nie potrafię jednoznacznie stwierdzić czy kaczkę pieczemy 3.5h + 1h + 3.5h + 20m czy tylko 3.5h+ 20min? Dziękuję i Pozdrawiam
“Po upływie 3,5 godzin czasu pieczenia temperaturę w piekarniku zwiększamy do 180⁰C z włączoną funkcją termoobiegu. Kaczkę pieczemy przez kolejne 20 minut “
strasznie słona ta kaczka była i spalona polecam ją dla tych co końskie zdrowie mają
Widać doskonale na Twoim przykładzie jak wiele zależy od umiejętności i obserwacji mocy swojego sprzętu 🙂
Czemu reszta nie narzeka, oto jest pytanie!
Swiete slowa Karo, w odpowiedzi dla Julka. “Zlej baletnicy przeszkadza nawet rabek w spodnicy”. Codziennie przegladam Twoj blog oraz ugotowalam wiele dan z Twoich przepisow brawo i dziekuje za super przepisy i inspiracje do gotowania no i oczywiscie ciekawe opisy do wszystich dan.
Pozdrawiam,
Rety, super przepis . Zrobiłam moja pierwsza kaczuchę wg tego przepisu . Rewelacjaaaaaaaaaaaaaaaaa
Polecam trzymać się przepisu
Pozdrawiam Ela
Boję się tej ilości soli jak jasny gwint… Mam sól kuchenną, taką b. drobną, 130 g to mi wyszło 6 mocno czubatych łyżek i to ma być na 2 litry płynu (woda i piwo) – upewnijcie mnie, że nie przesolę, bo chcę zrobić taką kaczkę na święta
Nie bez powodu napisałam w składnikach “sól morska” – czyli gruba i z odparowanej słonej wody, a nie kamienna i drobniutka byle jaka sól stołowa. Są zupełnie inaczej słone. Więcej można poczytać na blogu w poście o soli.
Nie zmieniaj składników wg swojego “widzimisię” albo “bo czegoś w sklepienie było”, kup odpowiednie lekko słodkie piwo (typ piwa też jest wymieniony w składnikach), sól morską, wszystko odważ, pilnuj czasu,sposobu wykonania – i przypomnę – byle kaczka nie była za mała.
Powodzenia!?
Dziękuję bardzo za odpowiedź. Zainteresowałam się tym przepisem, bo lubimy te smaki. Kaczek już trochę upiekłam, tylko nigdy nie robiłam w zalewie. Zanim wyraziłam swoją wątpliwość – z ręką na sercu – trochę poczytałam o soli, o zawartości % ‘soli’ w różnej soli, w tym szczególnie w morskiej i kuchennej (mam kłodawską). Może i morska ma najlepszy skład a moja ma antyzbrylacze i mniej mikro, ale % zawartością soli to one się nie różną – moja ma ok 97% NaCl, a morska (wg dostępnych mi źródeł) 94-98%. Węża nie mam w kieszeni 🙂 ale ok, rozumiem, to Pani przepis. P.s Kaczka ( ok 2,4 kg) już jest w zalewie 🙂 W porządnych przyprawach (mam koło siebie indyjski sklep) i w piwie – wg przepisu, ale…soli dałam jednak mniej – 100g. Miałam jeszcze jedną wątpliwość – zalewa po dodaniu piwa była ciepła, zaryzykowałam i włożyłam kaczkę do ciepłej zalewy. Nie wiem czy dobrze zrobiłam, ale stało się, nie doczytałam w przepisie, żeby wystudzić zalewę, więc myślę, że będzie ok. Spróbowałam tej zalewy, ma baaardzo ciekawy smak. Jeśli ma Pani jeszcze jakieś uwagi to chętnie posłucham, pozdrawiam
Basiu, bez ‘paniowania’ będzie ok 😉
Z pozostałości kaczki po pieczeniu, tj. i z korpusu ze skórą, i części soków i tłuszczu ,i może i skrzydełka Ci się uda uchować 😉 zrób na po świętach pyszny rosół – tak jak tutaj KLIK.
Co do soli – zawartość NaCl owszem, podobna, tylko jej wolumen jest różny ze względu na wielkość kryształów.
Spokojnych, zdrowych świąt!?
Karo dziękuję z życzenia, Tobie i całej Twojej rodzinie również serdeczności z okazji Świąt. Podkradłam od Ciebie przepis tylko na zalewę i ‘glazurę’. Kaczkę będę piec już po swojemu – ok 6h w 130-140C pod przykryciem, upchaną filetami z pomarańczy i winnymi jabłkami, na warstwie tegoż miksu, z którego potem zrobię sos. Chrupiąca skórka też będzie po b. krótkim dopieczeniu. Także będzie to już inna kaczka i mam nadzieję, że wyjątkowo smakowita. Pozdrawiam.
Dzień dobry,
Nie mam wątpliwości co do przepisu – jedno pytanie odnośnie wkładania kaczki do zalewy – po totalnym wystudzeniu? czy jeszcze ciepłej ?
Pozdrawiam i Wesołych Świąt !!
Jak do gorącej zalewy wlejesz zimne piwo prosto z lodówki to temperatura zalewy powinna być już ok. Nie może być gorąca, letnia/ o temperaturze ciała, nie zaszkodzi. Spokojnych i zdrowych!?
OK. Dziękuję.. Opcji dużo – wolałem dopytać. Wesołych !!
Kaczka z tego przepisu rewelacja!!!¡!! powtórzymy jeszcze nie raz dziękuję
Kurcze wlasnie przeczytalam ze trzeba obracac co 30 minut a nie smarwowac mikstura. No to ciekawe jak mi wyjdzie ?