Kurki to jedne z pierwszych grzybów które pojawiają się z początkiem lata. Świeże pierwsze grzyby, optymistycznie słoneczne w kolorze i jędrne, warto wykorzystać do aromatycznego risotta – podkręcić je odrobiną podstawowych przypraw i dobrego twardego sera, wydobyć smak dodatkiem tłustej śmietanki i odrobiną aromatycznej wędzonki.
Kurki oczyszczamy z piasku na sitku, pod strumieniem bieżącej wody — grzyby nie lubią długiego moczenia, starajcie się myć je sprawnie i szybko. Dajemy im odciec z wody na papierowym ręczniku i kroimy je drobno.
Kostki rosołowe rozpuszczamy w gorącej wodzie i stawiamy na małym ogniu, utrzymując bulion cały czas na granicy wrzenia. Ser trzemy na drobnej tarce. Szalotki obieramy i siekamy. Czosnek przeciskamy przez praskę, pietruszkę siekamy na mgiełkę, drobniutko. Boczek kroimy w drobną kostkę.
W rondlu rozgrzewamy 2 łyżki klarowanego masła i podsmażamy boczek na rumiano. Po wysmażeniu rumianych kawałków ściągamy je z tłuszczu do miseczki. Do rondla wkładamy resztę masła, szklimy cebulkę, co jakiś czas mieszając, na średnim ogniu. Do zeszklonej dodajemy posiekane kurki i czosnek. Smażymy grzyby z cebulą, mieszając, około 6 minut. Puszczą trochę wody która zaraz odparuje.
Wrzucamy do rondla suchy ryż, dodajemy wysmażony boczek i całość dokładnie mieszamy. Wlewamy 2- 3 łyżki wazowe wrzącego bulionu. Mieszamy, gotując całość na małym ogniu.
Nie dolewamy więcej płynu do chwili, gdy ryż zaabsorbuje wszystko, co wlaliśmy wcześniej. Czy tak się stało, sprawdzimy rozgarniając ryż na środku garnka – jeśli szybko podchodzi płynem, mieszamy dalej. Jeśli płynu nie ma – dolewamy nową porcję wrzącego bulionu. Stale mieszamy, żeby nie doprowadzić do przypalenia.
Nie można wlać od razu całego płynu — ryż musi się rozklejać powoli. Risotto jest gotowe, kiedy ryż jest miękki ale jeszcze trochę jędrny w środku — zupełnie jak makaron al dente. Możliwe, że zostanie Wam szklanka a nawet dwie niezużytego bulionu, ale zawsze lepiej mieć go więcej niż potem dorabiać.
Wlewamy tłustą śmietankę, wsypujemy starty ser i posiekaną pietruszkę, mieszamy i sprawdzamy, czy nie trzeba potrawy dosolić, mocno pieprzymy. Rozkładamy porcje na talerze, posypujemy jeszcze odrobiną sera i posiekaną pietruszką. Porcja z przepisu wystarczy Wam dla 2 bardzo głodnych lub 4 mniej żarłocznych osób.
SKŁADNIKI
- 1 szklanka ryżu Arborio, Vialone Nano, Carnaroli lub Originario
- 250g świeżych kurek
- 50g wędzonego surowego boczku
- 4 łyżki masła klarowanego
- 2 ząbki czosnku
- 2-3 małe szalotki
- 6 szklanek bulionu jarzynowego domowego lub z 2 kostek BIO (1,5l)
- ½ szklanki śmietanki 30%
- ½ szklanki startego sera Pecorino Romano lub Parmezanu
- ½ pęczka pietruszki
- sól
- pieprz