Odkryłam kulinarną czarną dziurę. W żadnym języku i na żadnej stronie sieci nie znalazłam przepisu na kaczkę w cieście. Przepisów na kaczkę jest mnóstwo, sama mam kilka ulubionych i na blogu już są. Ale przepisu na kaczkę w cieście, taką jak serwują w chińskiej knajpce, w chrupiącej panierce, na soczystych warzywach – brak. Do dzisiaj!
Kaczka w cieście i wołowina na ostro to dwa ulubione smaki potraw od ‘chińczyka’ przecznicę ode mnie. Żadne z tych dań nie jest wybitne czy Bóg wie jak pyszne – są po prostu miłą alternatywą dla pizzy, sushi czy gyrosa (tak, tak, zdarza nam się że coś zamawiamy zamiast gotować, bardzo rzadko, ale jednak 😉 ). Przetrzepałam Google i kilka innych wyszukiwarek. Pinteresta, Yummly, Allrecipes i całą rzeszę serwisów i czasopism o żarciu, w każdym tłumaczonym przez Google języku. Nie ma. Kaczka w cieście na kulinarnej mapie nie istnieje i jest zapewne takim samym wymysłem jak kurczak generała Tso.
Mogę zapomnieć, że w knajpie przy odbieraniu zamówienia sympatyczni, skośnoocy panowie powiedzą mi z uśmiechem na ustach co i jak – wiadomo, zarabiają na tym. Sprzedadzą mi przepis – więcej nie przyjdę. Potrzeba matką wynalazku – jeśli czegoś potrzebujesz, a tego nie ma – rozłóż na czynniki pierwsze, pomyśl, zaplanuj co i jak, zakasaj rękawy i zrób to!
Mięso kaczki to mięso ciemne – czerwone, i tak też powinno być traktowane – jak wołowina na stek. Smażenie będzie szybkie, ale dłuższe niż smażenie steków, bo to w końcu drób a nie wołowina. Dobrze zrobiona kaczka powinna być jak stek – różowa w środku, ścięta i dobrze wysmażona na zewnątrz.
Żeby to osiągnąć, należy bardzo tłustą skórkę kaczki ponacinać pod kątem ostrym nożem – starajcie się nacinać samą skórkę i tłuszcz, nie mięso. Ponacinane piersi kaczki równomiernie posypujemy przyprawą 5 smaków, wcieramy ją w mięso. Stronę ze skórką solimy. Sól wyciąga wodę, więc nie solimy mięsa żeby zostało kruche i soczyste, ale solimy skórę, żeby stała się chrupka i odwodniona. Odkładamy piersi kaczki na przynajmniej godzinę, żeby zdążyły przejść smakiem.
W tym czasie można na przykład naszykować resztę dania, ugotować ryż, warzywa, no i zmielić w malakserze bułkę. Ważne, żeby nie używać tutaj naszej zwykłej tartej bułki a zrobić z bułki płatki – zróżnicowana tekstura, więcej chrupkości. Tarta bułka dałaby gładką panierkę, a tutaj mamy efekt bardziej nieregularnej powierzchni.
Kaczkę przed panierowaniem należy usmażyć – to ciemne mięso, więc traktujemy je podobnie jak mięso na steki. Ma byś ścięta z wierzchu, lekko krwista w środku. Dojdzie do odpowiedniego stanu podczas smażenia w panierce.
Smażę kaczkę zawsze na patelni grillowej – żeby móc odlewać z niej tłuszcz (który zostawiam do odsmażania ziemniaków, są wtedy jeszcze lepsze!) i żeby kaczka się w nim niepotrzebnie nie kąpała.
Kaczkę zawsze kładziemy na zimną patelnię, skórką do dołu. Stawiamy patelnię na średni ogień. Kaczka powoli będzie stapiać tłuszcz. Po około 5-6 minutach, gdy już część tłuszczu się wytopi, zwiększamy odrobinę płomień i odwracamy kaczkę na stronę mięsa, na jedną minutę. Po minucie kaczka znowu ląduje na skórze – na 3 minuty. Po 3 minutach kaczka ląduje na mięsie. Po minucie na mięsie – znowu na skórze na kolejne 3 minuty. Przewracamy ją po raz kolejny, znowu minuta na mięsie, 3 minuty na skórze. W krótkim wzorze smażenie kaczki wyglądałoby tak:
6’ Skóra + 1’ Mięso + 3’ Skóra + 1’ Mięso + 3’ Skóra + 1’ Mięso + 3’ Skóra
Dla tak niewielkich wagowo (150-200g) piersi jest to czas w zupełności wystarczający. Jeśli Wasze piersi są większe i grubsze, wydłużcie o minutę czasy smażenia na skórce i mięsie.
Kaczkę zdejmujemy z patelni i dajemy mięsu przestygnąć i odpocząć. Jajko ubijamy widelcem razem z mlekiem, dodajemy oba rodzaje mąki, sodę, odrobinę soli. Mieszamy całość do uzyskania konsystencji gęstego ciasta. Musi być naprawdę megagęste i lepkie, po zamoczeniu w nim kaczki nie może spływać z mięsa. Jeśli potrzeba – dosypcie jeszcze mąki.
Rozgrzewamy na głębokiej patelni olej rzepakowy – powinno być go tyle, by sięgał do połowy wysokości piersi. Zamaczamy piersi najpierw w cieście, następnie w zmielonej na płatki bułce, lekko ją przyklepując. Smażymy na mocno rozgrzanym tłuszczu z obu stron, do mocnego zezłocenia panierki, co jakiś czas obracając mięso dla równomiernego smażenia.
Podajemy kaczkę od razu po usmażeniu, pociętą ostrym nożem na cienkie plastry, z mieszanką orientalnych warzyw i jaśminowym ryżem. Milion razy lepsza niż ta u ‘naszego’ chińczyka za rogiem – w środku różowa i soczysta, bardzo aromatyczna, cudnie chrupiąca. No nic… najwyżej będziemy im wesoło machać przez szybę, skrywając kuchenny sekret !
KACZKA
- 4 piersi z kaczki o wadze 150-200g każda
- 2 łyżeczki chińskiej przyprawy „5 smaków”
- sól
CIASTO I PANIERKA
- 1 jajko rozmiaru M
- 1,5- 2 czerstwe pszennej bułki lub panierka Panko
- 2 łyżki mleka
- 2 łyżki mąki ziemniaczanej lub ryżowej
- 4 łyżki mąki pszennej
- ¼ łyżeczki sody oczyszczonej
- olej do smażenia
- sól
10 komentarzy na temat “Kaczka w cieście z warzywami – lepsza niż ta od ‘Chińczyka’”
Ja także przez kilka lat szukałam przepisu na taką kaczkę 😁 ostatnio znow wpisałam w google i tak trafiłam tutaj, jestem już po obiedzie – kaczka wyszła genialna ♥️
Kasiu, smacznego i na zdrowie! 🙂 Dawno jej nie robiłam, chyba już pora powtórzyć 🙂
Wczoraj robiłam po raz drugi! Wszyscy zachwyceni 🙂 Jednie panierka mi zawsze odpada podczas krojenia, ale i tak jest pyszna!
Kasiu, cieszę się że kaczka ma branie! Żeby panierka nie spadała spróbuj zrobić jeszcze gęstsze ciasto – nie powinno spływać z kaczki. A filety panieruj po całkowitym ostudzeniu. Dożo tutaj zmienia tez grubo mielona, płatkowa bułka – taka “normalna” tarta bułka ze sklepu się nie nadaje – jest zdecydowanie za drobna.
Jak przyrzadzić mieszankę orientalną warzyw?
W poście nie ma na nią przepisu bo gwiazdą talerza jest kaczka – moja mieszanka to groszek cukrowy, marchew, namoczone grzyby mun, pędy bambusa i kiełki soi, podsmażone w woku na oleju ryżowym, z czosnkiem, imbirem i kolendrą.
Zrobiłam dziś kaczuszkę z tym, że dla mnie takie jeszcze czerwone mięso, jest nie do przyjęcia!, dlatego upiekłam kaczkę w piekarniku i było pysznie, ale trochę za sucho.. jak upiec piersi żeby były dobrze! wypieczone, ale żeby nie straciły soczystości?
Nie piekę piersi kaczych w piekarniku, ale dogrzewam/dopiekam je po usmażeniu.
Dla mnie pieczenie i przeciągnięte piersi kacze to zbrodnia i brak szacunku do mięsa, które całą pełnię swojego smaku ujawnia w takim właśnie lekko różowym stanie i tak powinno być podawane.
Przepis na takie dppieczone piersi znajdziesz klikając TUTAJ 🙂
Od kilku lat szukam przepisu na tą kaczkę i nie mogę znaleźść. Kaczka wyszła podobnie jak u chińczyka ale nie do końca . Ciekawe co oni tam dodają.
Nie znajdziesz przepisu na taką kaczkę, bo to nie jest żaden chiński wynalazek, tak samo jak połowa dań słodko-kwaśnych i tak jak w USA i Europie kurczak generała Tso, Lo mein, wieprzowina Moo shu czy Chop suey i ciasteczka z wróżbą 😉