Ile razy macie ochotę na coś słodkiego? Ile razy musicie sobie odmówić, bo jak nie dieta, to z czystego lenistwa nie chce Wam się iść do sklepu? A poza tym – przecież słodycze są takie niezdrowe… To są naprawdę zdrowe ciastka. Bez cukru, bez jajek i bez mąki. Bez dodatku tłuszczu – mocne w smaku i przepyszne.
To są chyba najszybsze ciastka świata. Ich podstawa to tylko dwa składniki – banany i płatki owsiane. Bezcukrowe, beztłuszczowe. Wegańskie. Jeśli użyliście płatków z certyfikowanego, czystego owsa- będą też bezglutenowe. Ze wszystkich płatków zbożowych to właśnie owies ma największą zawartość rozpuszczalnego, łatwo przyswajalnego błonnika pokarmowego i białka roślinnego. Wybierzcie do tych ciastek grube, klasyczne płatki z tylko sprasowanego, nie łuskanego i nie rozdrabnianego ziarna owsa – najbardziej wartościowe.
Bananów chyba nikomu nie trzeba zachwalać. Bogate są w potas, magnez, cynk, mangan i witaminę C, witaminy z grupy B. Mają w sobie sporo cukrów prostych, dlatego od razu dodają energii. Potas i magnez regulują pracę serca – amerykański Instytut Żywności i Leków poleca je jako naturalny lek na regulację ciśnienia krwi.
Podstawowa wersja jest pyszna i zdrowa. A jak można je wzbogacić? Żeby zostały zdrowe i pożywne można dodać do masy łyżkę stołową masła orzechowego (i wtedy jeszcze odrobinę płatków, żeby masa nie była za rzadka) które wzbogaci ciastka o nienasycone kwasy tłuszczowe, a te z kolei wzmocnią ‘nasercowe’ działanie potasu i magnezu z bananów.
Możemy wsypać do masy bananowo-owsianej trochę posiekanych włoskich orzechów lub migdałów. Ciastka same w sobie będą miały wtedy prawie tyle kalorii co mały pączek, ale dostarczymy organizmowi dodatkowych wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, w tym Omega-3 i jeszcze więcej dobroczynnego magnezu i potasu. Dodatek rodzynek czy żurawiny wielkoowocowej podniesie słodkość i kaloryczność, bo obie zawierają po wysuszeniu sporo cukru. Rodzynki są dobrym źródłem wapnia i magnezu, żurawina – witaminy C. Suszone figi i morele zawierają dużo błonnika, cynku, żelaza i magnezu – odkwaszają organizm.
Można dodać do ciastek swoje ulubione ‘słodkie’ przyprawy – cynamon, anyż gwiazdkowy, mielony kardamon, tłuczone goździki, skórkę otartą z pomarańczy, pastę waniliową czy choćby mieszankę przypraw do piernika. Sezam, chia i mak też tu fajnie zagrają. Mniej dbającym o linię pożeraczom zdrowych ciasteczek polecam czekoladę – zwykłą gorzką, bogatą w magnez, albo specjalną do wypieku ciastek (np. kropelki czekoladowe do zapiekania, nie rozpuszczają się podczas pieczenia i zachowują kształt) . Czekolada w połączeniu z bananem zawsze jest obłędna!
Dzisiejsza wersja tych ciastek wyszła pyszna przez dodanie kandyzowanego imbiru – to on nadał ciastkom charakterystyczny, mocny smak i odrobinę imbirowej świeżości i pikanterii. Grube płatki owsiane sprawiają, że ciastka są sycące i mięsiste, wymagają żucia które przedłuża jedzenie i cieszenie się z „czegoś słodkiego”.
Banany bardzo dokładnie rozgniatamy widelcem. Wsypujemy płatki owsiane i sezam. Orzechy siekamy na desce. Imbir kroimy w bardzo drobną kostkę. Figom odcinamy twarde ogonki, kroimy figi na cienkie plasterki, a plasterki dalej na połowy lub na trzy części – żaden z dodatków nie powinien być krojony zbyt grubo żeby ciastka się nie porozpadały – masa jest dość luźna. Wszystko razem dokładnie mieszamy.
Piekarnik rozgrzewamy do 180⁰C, grzanie góra-dół, bez termoobiegu. Blachę do pieczenia wykładamy pergaminem (z folii aluminiowej ciastka się nie odkleją, pamiętajcie o tym!). Masę dzielimy na 8 części i na blasze formujemy ciastka wysokości około 1,5cm – cieńszych z papieru nie zdejmiecie, będą za miękkie i za delikatne. Ciastka wkładamy do piekarnika i pieczemy przez 20-23 minuty.
Wyjmujemy upieczone ciastka z piekarnika, ściągamy łopatką z papieru i studzimy na kratce, żeby pozwolić odparować wilgoci. Te ciastka będą miękkie i zostaną miękkie – nie twardnieją. Banany w 100g zawierają ok. 74g wody – nie wyglądają na takie, prawda? Z powodu dużej wilgotności ciastek najlepiej podzielić je na porcje i zjeść je w 2, maksymalnie 3 dni. Ciastka po wystygnięciu przechowujemy w lodówce.
SKŁADNIKI
8 ciastek to 890kcal, 20g białka, 157g węglowodanów, 20g tłuszczu
1 sztuka 112kcal, 2,5g B, 20g W, 2,5g T
- 2 dojrzałe banany, 300g (waga ze skórką)
- 85g płatków owsianych BIO (zwykłe, niepalone, grube, nie instant)
- 15g orzechów brazylijskich
- 20g imbiru kandyzowanego
- 40g suszonych fig
- 5g sezamu jasnego
2 komentarzy na temat “Zdrowe ciastka owsiane z bananem i bakaliami”
Witam serdecznie czy zamiast figi mogę daktyle a brazylijski zamienić na włoskie ewentualnie nerkowce..
Gosiu, pewnie że można. Podałam tutaj takie a nie inne składniki bo to akurat jedne z wartościowszych bakalii i dla nich liczyłam wartości kaloryczne.
Możesz je zastąpić w takich samych proporcjach wagowych ??